תפריט

הנשר הגדול באיסלאם

מאת: ד.ב.
תאריך: 12.06.2008

אבו חמאד מחמד אלע'זאלי המכונה ה"נשר הגדול" , נחשב לאחת הדמויות המרכזיות בעולם המוסלמי ומצטיין כזה שגישר בין האסלאם המיסטי לאסלאם האורתודוקסי.

לאחר לימודי אסלאם רבים ובקיאות אייתנה באסלאם מונה אלע'זאלי בשנת 1091 למורה במדרסה אלנטאמיה בבגדד . אלע'זאלי היה מקובל ומורה נערץ שמאות תלמידים נהרו ללמוד תחתיו מכל העולם . כארבע שנים לאחר מכן פרש אלע'זאלי מההוראה באלנטאמיה לתקופה של 11 שנים שבה הצטרף לצופים וחי חיי פרישות וסגפנות , התקופה זו אף חיבר את סיפרו אחיאא עלום אלדין (החייאת מדעי הדת) . עם חזרתו של אלע'זאלי לאלנטאמיה הוא הביא עימו והכניס לתוך האסלאם האורתודוקסי את תפיסתם של הצופים והסגפנים ובכך גישר בין הפער שהיה בניהם.

עיקרי הגותו של אלעז'אלי באים לידי ביטוי בטיהור הפנימי של הלב והנפש על מנת לחוות טוב יותר את קיום המצווה ובכך להגיע להישגים רגישים גבוהים וקירוב לאללה .

אלע'זאלי טען כי על אדם להיות במלחמה מתמדת עם יצרו על מנת לטהר את הגוף והנפש מכל דבר שאינו קשור לאללה , וזאת ניתן לעשות על ידי קיום מצוות .

אלע'זאלי ניסה ולמד במהלך חייו מזרמים שונים באסלאם כגון מדבי המסורת , כלאם , פילוסופיה ושיעה אסמאעילית ולבסוף אף מהצופים . אלע'זאלי טען בספרו אלמנקד מן אלדלאל שעיקר ייחודם של הצופים הוא ההתקרבות לאללה לא על ידי הלימוד אלא על ידי המעשים של השינוי בתכונות הפנימיות , הנסיון הפנימי ועליית הנשמה .

הוא טען שההבדל המהותי הוא איבוד הזהות העצמית על ידי שובע ושיכרות שהם מונעים זאת , לעומת ידיעת האמת שבפרישות שבא האדם מודע לעצמו כפורש ומתרחק מהבלי העולם הזה .

"אז ידעתי בוודאות כי יש להם הצופים חוויות של ממש ולא דיבורים בעלמא, וכל אשר ניתן להשיגו בדרך הידיעה – כבר השגתיו. ולא נותר לי אלא אותם דברים , שאין להשיגם בשמיעה ובלימוד אלא על ידי שאדם עצמו טועם בהם בנסיונו הפנימי והולך בדרכי סודם". [1]

[1] אלמנקד מן אלדלאל – פרק ו – דרכי החסידות.

Tweet